fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ביטול כתב אישום

הגשת כתב אישום היא בדרך כלל השלב האחרון בתהליך משפטי וחקירתי של חשוד זה או אחר בביצוע עבירה חמורה והבאתו לדין צדק בבית המשפט. יחד עם זאת, אין זה אומר שאי אפשר לבצע ביטול כתב אישום, כלומר ביטול לא רק של הגשת כתב האישום אלא מחיקת כלל האישומים אשר תלויים ועומדים כנגד אותו אדם. יש כמה דרכים לבטל את כתב האישום ויש הכרח אמיתי שיהיה בתמונה גם עורך דין מנוסה ומקצועי שילווה את הלקוח שלו, יבהיר מה המשמעות של כל שלב וכמובן יגיש את הבקשה על כל הסימוכין שתומכים בה.

מי יכול להודיע על ביטול כתב אישום?

כאמור, יש כמה דרכים לבטל את הגשת כתב האישום וכאשר יהיה לנאשם עורך דין צמוד שיסייע לו וייצג אותו הוא יידע בדיוק איך יהיה הכי נכון לעשות את זה. אחת הדרכים היא המצב שבו מערך התביעה בעצמו מושך את כתב האישום מכל סיבה שהיא – המרה של הליך משפטי בסנקציות אחרות או גילוי חומר חדש שדורש חקירה מעמיקה מחדש. האפשרות השנייה של ביטול כתב אישום היא ביטול על ידי בית המשפט לאחר שהועלו כלפי השופט טענות כאלה ואחרות על ידי סנגורו של הנאשם. במקרה זה התביעה צריכה להסכים לביטול. עורך הדין שמכיר את ההליך יידע מה לעשות בכל אחד מהמקרים.

ההתקדמות המשמעותית של מחיקת כתב האישום

מי שמוצא את עצמו נעצר או נחקר בתחנת המשטרה חייב לשכור את השירותים של עורך דין שילווה אותו, ייצג אותו וכמובן ייעץ לו מה לעשות ואיך לנהוג בכל מצב שמתעורר. כל הליך משפטי יתבצע בהתאמה לאותו אדם שבו מדובר ורק עורך דין צמוד יוכל לוודא שההליך מבוצע בצורה תקינה ומוסדרת ואם יש צורך לבחון את האפשרות של ביטול כתב אישום הרי שהוא זה שיידע לכוון לכיוון זה ולפנות אל הגורמים המתאימים לשם כך.

משרד עו"ד MBM מציע מגוון שירותים משפטיים, לרבות בתחום המשפט הפלילי בהתאמה אישית לכל לקוח ולקוח ועל פי הנסיבות הספציפיות המדוברות.

מחיקת כתב אישום

מחיקת כתב אישום

הגשת כתב אישום מתרחשת לאחר חקירת המשטרה, כאשר הגורם התובע מוצא לנכון לעשות זאת כי הוא רואה שיש בסיס לחשדות נגד החשוד. עם זאת, גם לאחר שהגורם התובע (מחלקת התביעות של המשטרה או פרקליטות המדינה) מחליט שיש מקום להגשת כתב אישום, עדיין יכול להיות מצב של מחיקת כתב אישום או ביטולו. ההחלטה למחוק את כתב האישום כמובן אינה באה בקלות אלא בעקבות טיעונים מתאימים של עורך דינו של הנאשם. את ההחלטה על מחיקת כתב אישום יכול לקבל הגורם התובע שחוזר בו מהגשת כתב האישום או בית המשפט.

איך יכולה להתבצע מחיקת כתב אישום?

כאמור, ההחלטה על מחיקת כתב אישום יכולה להגיע מצד הגורם התובע אם חזר בו או מצד בית המשפט לאחר שהוגשה בקשה מתאימה בצירוף נימוקים רלוונטיים. מצב בו התביעה חוזרת בה מהגשת כתב אישום כמובן אינה פשוטה ונדרש שכנוע המציג טיעונים משפטיים מתאימים. אחד הטיעונים שיכולים לגרום לכך הוא כאשר לא התקיים שימוע לפני הגשת כתב אישום כפי שנדרש (בעבירות מסוג פשע). עניין זה הוא כשלעצמו סיבה לא להגיש את כתב האישום. מצב אחר הוא שלתביעה לא היו את כל הנתונים הרלוונטיים. לפעמים ראיות או מסמכים יכולים לצוץ מאוחר יותר לאחר שכתב האישום הוגש. פניה מקצועית של עורך הדין אל התביעה יכולה להביא לביטול או מחיקת כתב אישום. אם התביעה אינה משתכנעת בעניין הבקשה תוגש לבית המשפט.

ביטול כתב אישום- רק עם עו"ד מומחה בתחום

החזרת הגלגל לאחור ע"י מחיקת כתב אישום או ביטולו אינה קלה. לאחר שהתביעה מגישה כתב אישום לא בקלות יוכל עורך הדין לשכנע אותה לחזור בה. גם בית המשפט לא ישתכנע בקלות שהדבר אכן מוצדק ושאין מקום לקיים משפט. עורך הדין חייב להיות בעל ניסיון רב בתחום הפלילים ובמיוחד במצב לא שגרתי כמו זה. הוא צריך להיות מקצועי מאוד וחד כדי לשים לב לכשלים שמצדיקים את ביטול כתב האישום. הוא חייב להיות אסרטיבי אך להתנהל באופן מושכל ולא אמוציונלי. לכן, בבחירת עורך דין שיהיה לצידכם כבר מתחילת התהליך בחרו עורך דין מנוסה ומומלץ.

משרד עורכי דין MBM הוא משרד  המתמחה במשפט הפלילי. צוות המשרד בעל ניסיון רב בתחום, כולל תפקידים בכירים במשטרה ובפרקליטות. מוזמנים ליצור קשר.

עדיין יש שאלות?

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם!

עקבו אחרינו

מאמרים נוספים

קבלו ייעוץ משפטי בנושא ביטול כתב אישום

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

דילוג לתוכן